Organizace Eurocontrol zveřejnila pravidelnou zprávu o vývoji leteckého provozu v členských zemích.
V první polovině srpna se uskutečnilo průměrně 32 420 letů denně (+7 % proti stejnému období roku 2022), což odpovídá 94 % úrovně roku 2019. Vývoj mírně zaostává za základním scénářem Eurocontrol z prosince 2022 (graf 1, 2).
Česká republika (přílety/odlety) v zotavení výrazně zaostává, dosahuje pouze 85 % (graf 3) proti roku 2019. Mírou zotavení je na tom ČR dokonce nejhůře v celé střední Evropě a osmá nejhorší mezi zeměmi organizace Eurocontrol. Naopak největšímu růstu se těšila Albánie, Gruzie a Bosna a Hercegovina.
Mírně se zlepšila dochvilnost letů.
Průměrná cena leteckého paliva stoupla na 3 USD/galon. Během dvou týdnů se cena paliva zvýšila o 8 % a je o 5 % vyšší, než byla na začátku roku.
Největší provoz vykázaly tradičně Británie, Španělsko a Německo (viz graf 4).
Bez překvapení zůstává pořadí největších aerolinek (z hlediska objemu provozu) – vede Ryanair před easyJetem a Turkish Airlines. Jako tradičně vykázal Ryanair zhruba stejný objem provozu jako easyJet a Turkish Airlines dohromady (tab. 4).
Bezkonkurečním lídrem růstu je Wizz Air (37% nárůst proti stejnému obdobi roku 2019), následován Ryanairem (27 %) a DHL Group (22 %) (tab. 4).
Ryanair a easyJet jsou také v první desítce světových provozovatelů, a to na 2. resp. 10. místě. Turkish Airlines jsou na 11. místě v celosvětové tabulce.
Mezi letišti vede Istanbul IGA, následován Amsterdamem Schiphol a Paříží CDG (tab. 5).
Úplná zpráva je k dispozici zde.
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém